czwartek, 10 kwietnia 2014

Domowy ser biały i rzeżucha...idealne wiosenne śniadanie

Moim zdaniem wszystko co zrobione w domu jest najlepsze, nie muszę więc Was chyba namawiać do zrobienia samodzielnie pysznego białego sera.Jest coraz cieplej, mleko po 24 godzinach praktycznie nadaje się do wyrobu tego pysznego domowego nabiału. Polecam i zachęcam do wypróbowania przepisu.


Składniki :

1.5 litra świeżego mleka ( absolutnie nie może być UHT )
200 g jogurtu naturalnego
150 g kwaśnej śmietany 18 %


Sposób przygotowania:

Do glinianego garnka ( taki do kiszenia ogórków ) wlewamy mleko, śmietanę i jogurt. Dokładnie mieszamy, przykrywamy gazą i odstawiamy w ciepłe miejsce aż skwaśnieje...minimum 24 godziny.
Kwaśną mieszankę przelewamy do garnka, stawiamy na małym ogniu i podgrzewamy ( nie gotujemy) około 35-40 minut, aż powstaną grudki  i ser oddzieli się pd serwatki. Trzeba zaglądać do garnka, bo przegotowanie mlecznej mieszanki  sprawi, że ser może przypominać w smaku trociny. Do sita wykładamy gazę i przelewamy całą zawartość garnka. Pozostawiamy na w sicie przez około 4-5 minut. Przekładamy do formy lub mniejszego sitka celem nadania naszemu serowi ładnego kształtu oraz aby dalej mógł odciekać...nie dłużej jednak niż 2 godziny.


Podajemy ze świeżym pieczywem i zieleniną, u mnie rzeżuchą. Smacznego ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz


Będzie mi bardzo miło jak pozostawisz po sobie ślad w formie komentarza, a jeśli ugotujesz coś z mojego bloga, pochwal się tym przysyłając zdjęcie na gosiaczekskrzypczak@gmail.com. Opublikuję je w galeri na fb, będzie mi też niezmiernie miło jak polubisz mój profil na fb lub google+/ Pozdrawiam... Gosia

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...