czwartek, 21 maja 2015

Mielonka z szynkowara

Dzięki uprzejmości fiirmy Tradismak  jeszcze przed Wielkanocą stałam się właścicielką wspaniałego szynkowara "Singiel". To najmniejszy z proponowanych  w ofercie urządzeń na około 850 g mięsa, ale nam  w zupełności wystarcza. Szynkowar  trafił do mnie z bagnetowym termometrem i pysznymi przyprawami do wykorzystania przy produkcji własnych wędlin. Jest wykonany  ze stali nierdzewnej przez firmę Stalgast znaną z produkcji urządzeń dla gastronomi. Jako pierwszą wykonałam w nim pyszną mielonkę z galaretką, na którą serdecznie zapraszam.




Składniki:

850g łopatki wieprzowej
3 ząbki czosnku
2 łyżeczki Peklosmaczku
3 łyżeczki żelatyny spożywczej
2 łyżeczki przyprawy Rozkoszna


Sposób przygotowania:




Mięso umyć, zmielić w maszynce dodać wyciśnięty przez praskę czosnek, sól peklową, suchą żelatynę i przyprawy. Wyrobić na gładką masę. Przełożyć do szynkowara , przykryć pokrywką i docisnać sprężyną z  zaciskiem.



Tak przygotowaną praskę umieścić w lodówce na 24 godziny. Po upłynięciu tego czasu włożyć szynkowar do odpowiedniej wielkości garnka wyłożonego na dnie ściereczką i zalać wodą pod rant urządzenia. Dzięki ściereczce lub podkładce termicznej temperatura w garnku będzie się rozkładać w miarę równomiernie, woda zaś, nie może absolutnie zalać górnej części urządzenia. W miejsce do tego przeznaczone  na końcu wbić termometr.


Garnek z szynkowarem umieśćić na gazie. Zagotować wodę do temperatury 80 stopni i parzyć mielonkę przez 80 minut. Temperatura końcowa na termometrze, to 71 stopni.



Szynkowar wyjąć z garnka i schłodzić wstawiając go do naczynia z zimna wodą, ostudzony wstawić do lodówki na minimum 12 godzin. Po tym czasie usunąć sprężynę dociskową i pokrywkę, obrócić szynkowar do góry dnem i polać go wrzącą wodą. Mielonka wypadnie z niego bez problemu. Obtoczona smakowitą galaretką jest natychmiast gotowa do konsumpcji. Serdecznie polecam to urzadzenie i życzę smacznego!

10 komentarzy:

  1. Gosiu, czy tą mielonkę można upiec w piecyku np. w keksówce ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Taką mielonkę bez takiego sprzętu można zrobić w rękawie do pieczenia i gotując na parze.

      Usuń
  2. Nie jestem posiadaczką takiego urządzenia, ale przy pomocy innych rzeczy także robię domową mielonkę. :) Twoja wygląda mega apetycznie :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mielonkę można zrobić w osłonkach lub w keksówce.Pieczona ma już jednak inny smak, no i nie ma w niej galaretki , tylko wytapia się tłuszczyk. Niemniej też jest pyszna. Pozdrawiam i dziękuję za odwiedziny.

      Usuń
  3. A ja robię w kartonie po mleku i dociskam kamieniem i tez jest super :)

    OdpowiedzUsuń


Będzie mi bardzo miło jak pozostawisz po sobie ślad w formie komentarza, a jeśli ugotujesz coś z mojego bloga, pochwal się tym przysyłając zdjęcie na gosiaczekskrzypczak@gmail.com. Opublikuję je w galeri na fb, będzie mi też niezmiernie miło jak polubisz mój profil na fb lub google+/ Pozdrawiam... Gosia

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...